בעמוד זה תמצאו את כל הפרסומים של מכון עקבות בנושאים שונים: ספרים, מאמרים, דו"חות, טורים בעיחונות, ובינרים.

 • ספרים

  • הממשל הצבאי 1966-1948: אסופת מסמכים

   הממשל הצבאי 1966-1948, אסופת מסמכים הוא ספר בפורמט אלבומי גדול בהוצאת מכון עקבות, ובו מסמכים מוערים מתקופת הממשל הצבאי שהוחל על אזרחיה הפלסטינים של המדינה. מסמכים אלה היו בחלקם בלתי נגישים לציבור, ונפתחו רק עתה לעיון. הספר מיועד לכל מי שמתעניין בחברה הישראלית ובהיסטוריה המשותפת של יושבי הארץ הזו.

   לפרטים נוספים ולרכישה

  • ביזת הרכוש הערבי במלחמת העצמאות

   ספרו של חוקר מכון עקבות אדם רז, "ביזת הרכוש הערבי במלחמת העצמאות", יצא בהוצאת כרמל ובשיתוף מכון עקבות. הספר מבוסס על תיעוד רב שנאסף בארכיונים בישראל, ועוסק בהרחבה בגזל ההמוני של הרכוש הנייד שהותירו אחריהם תושביה הפלסטינים של הארץ – בבתים, בחנויות, בבתי המלאכה ובמשקים שנעזבו במהלך המלחמה.

   לרכישת הספר באתר הוצאת כרמל

 • דו"חות

  • הדברים אינם נעימים

   הדו"ח "הדברים אינם נעימים" בוחן לעומק את פעילותה של ועדת השרים לחיסוי של תיעוד ארכיוני, ומראה כיצד גוף זה משמש בפועל כדי להותיר עמודים רבים של מסמכי ארכיון כשהם חסויים ונסתרים מעיני הציבור – וזאת ללא כל סמכות חוקית. פעילות זו של ועדת השרים פוגעת באפשרות לקיים דיון היסטורי מורכב ומבוסס-עובדות, מביאה לסילוף ההיסטוריה של ראשית המדינה, ומזיקה לשיח הציבורי והפוליטי במדינת ישראל.

   לקריאה נוספת על הדו"ח

   להורדת הדו"ח (pdf)

  • השתקה

   הדו"ח השתקה: פעילות מלמ"ב לחיסוי מסמכים בארכיונים הוא תוצר של מחקר בן שנתיים שערכו חוקרי מכון עקבות. בדו"ח נחשף כי במשך 17 שנים נוהג אגף הממונה על הביטחון במערכת הביטחון (מלמ"ב) לסגור לעיון הציבור מסמכים בודדים ותיקים מלאים, בארכיונים שונים, ללא כל סמכות חוקית.

   לקריאה נוספת על הדו"ח

   להורדת הדו"ח (pdf)

  • עניין של גישה

   לצד שמירה על החומרים המופקדים בו, עיקר תפקידו של ארכיון הוא הנגשת חומרים אלה לציבור. דו"ח עקבות עניין של גישה מסכם את ממצאיו של מחקר ממושך בדבר החסמים הקיימים בגישה לארכיונים הממשלתיים בישראל. הדו"ח מציג המלצות לשיפור הגישה לארכיונים הממשלתיים ולעמידתם בחובותיהם החוקיות.

   לקריאה נוספת על הדו"ח

   להורדת הדו"ח (pdf)

  • 1.29%: הגישה לארכיונים הממשלתיים

   דף הנתונים 1.29%: מצב הגישה לארכיונים הממשלתיים מציג נתונים רשמיים שליקט מכון עקבות לגבי היקף החומר הזמין לעיון הציבור בארכיונים בישראל. מהנתונים עולה כי כ-99% מהחומר המופקד בארכיונים הממשלתיים הגדולים אינו נגיש לעיון הציבור, וארכיונים אלה מונעים גישה לקטלוגים של 94% מהחומרים המצויים בהם. 

   לקריאה נוספת על דף הנתונים
   להורדת דף הנתונים (pdf)

 • סטורימאפ

  • מדיניות של אי חקירה

    

   לאחר שנים ארוכות שבהן הוסתרו חלקים נרחבים מסטנוגרמות של ישיבות הממשלה ב-1948 – הוסרו מרבית ההשחרות. החלקים שנחשפו לעיון מלמדים שהשרים ידעו בזמן אמת על חשדות לפשעים ומעשי זוועה שהתרחשו במלחמה. בתום ויכוח ארוך הם החליטו שלא לחקור בעניין. כאן תוכלו לקרוא את הפרוטוקולים שנפתחו לעיון.

  • מאום אל פרג' לבן עמי

   כאן תוכלו להכיר את סיפורו של הכפר הפלסטיני אום אל פרג', כפר גלילי קטן למדי ששכן כ-3 ק"מ מזרחית לנהריה. אף שתושביו מעולם לא עזבו את האזור – אדמות הכפר נלקחו מהם ועליהן שוכן כיום מושב בן עמי. הסיפור של אום אל פרג' מספק הצצה אל כמה מהמנגנונים שבאמצעותם השתלטה ישראל על אדמות פלסטיניות לאחר 1948.

  • הקמת אזור הסייג וריכוזם של הבדואים בנגב

   כאן תוכלו ללמוד על אזור הסייג – שטח צבאי סגור שהשתרע על כ-10% משטחו של הנגב, וגבולותיו לא היו מוכרים או ידועים לציבור הרחב בזמן אמת. הפעולות להקמתו החלט עם סיום המלחמה ב-1949 ונמשכו אל שנות ה-50, במטרה אחת: לרכז בתוכו את התושבים הבדואים באזור תחום ומוגדר, תחת פיקוח הדוק ומתמיד אחר תנועותיהם, מקום מגוריהם ומקורות הפרנסה שלהם.

  • על מסמך הצירים ומדיניות השחרת מסמכים בארכיונים הממשלתיים בישראל

   הקריטריונים שלפיהם מחליטים בארכיונים הממשלתיים אם לחשוף או לחסות תיעוד היסטורי – אינם גלויים דיים לציבור. אנו מציגים כאן לראשונה את "מסמך הצירים" – אבן דרך חשובה בהיסטוריה של הסתרת תיעוד היסטורי בישראל משיקולים פסולים. עוד תוכלו לעיין בכמה מהמסמכים המוסתרים עד היום בארכיונים הממשלתיים בישראל – ממניעים פסולים וללא כל הצדקה אמיתית.

  • ביזת הרכוש הערבי במלחמת העצמאות


   אתר אינטרנט ייעודי מאפשר להכיר מקרוב את פרשת גזל הרכוש הפלסטיני ב-1948. באתר תוכלו להתחקות אחר ביזת הרכוש, עיר אחר עיר לפי סדר כיבושן במלחמה, לעיין בעשרות מסמכים ארכיוניים שאיתרנו ולקרוא מאות עדויות על מה שהלך והתברר כגזל המוני שבו היו שותפים בזמן אמת ישראלים רבים – אזרחים וחיילים, יחידים וקבוצות.

  • הממשל הצבאי בישראל: 1966-1948

   האתר שבנינו מספק הצצה אל הממשל הצבאי 1966-1948: אסופת מסמכים, שיצא בהוצאת מכון עקבות. באתר תוכלו לעיין בכמה מהמסמכים הבולטים שנכללו בספר הממשל הצבאי, במפות ובתרשימים המופיעים בו.

   ספר הממשל הצבאי כולל כמאה מסמכי ארכיון, וכן מפות, תרשימים ותמונות, וביחד הם שופכים אור על מנגנון הממשל, אופני הפעולה שלו, על מטרותיו הגלויות והסמויות, על דמותו ועל חיי היום-יום של האזרחים הפלסטינים שהיו נתונים למרותו. המסמכים הכלולים בספר אותרו בארכיונים שונים ברחבי המדינה, חלקם נחשפו לעיון הציבור רק עתה, בעקבות בקשה של מכון עקבות לחשיפתם.

 • טורים ומאמרים בעיתונות

  • "אם ניתן להם מפה, הם יראו מה גדולים השטחים"

   פורסם ב"הארץ", 2 בספטמבר 2022

   דיונים שהוגדרו כסודיים ביותר חושפים כיצד התקבלה ההחלטה על מחיקת הקו הירוק מהמפות הרשמיות של מדינת ישראל. וזה לא היה הדבר היחיד שנמחק מהן.

  • עשרות שנים שמרו בקיבוץ על הסוד: 80 לוחמי קומנדו קבורים מתחת לאדמותיו

   פורסם ב"הארץ", 8 ביולי 2022

   העדויות ממשיכות להיערם, מסמכים נחשפים, ולאט־לאט אפשר להרכיב תמונה מקיפה של מעשי הרצח שביצעו חיילי צה"ל במלחמת העצמאות. עם חשיפת הפרוטוקולים של ישיבות הממשלה מ-48', אין מקום לספק: הצמרת המדינית ידעה שהטבח בדיר יאסין ממש לא היה היחיד

  • כאן, בחניון של חוף דור, נמצא קבר אחים

   פורסם ב"הארץ", 20 בינואר 2022

   כשהם בני 90 ויותר, לוחמי אלכסנדרוני החליטו להתוודות: ב-1948 ביצע צה"ל טבח בכפר טנטורה

  • דיר יאסין ממש לא היה הטבח היחיד. חשיפה: הפרוטוקולים החסויים מ-48'

   פורסם ב"הארץ", 10 בדצמבר 2021

   העדויות ממשיכות להיערם, מסמכים נחשפים, ולאט־לאט אפשר להרכיב תמונה מקיפה של מעשי הרצח שביצעו חיילי צה"ל במלחמת העצמאות. עם חשיפת הפרוטוקולים של ישיבות הממשלה מ-48', אין מקום לספק: הצמרת המדינית ידעה שהטבח בדיר יאסין ממש לא היה היחיד

  • ראש הממשלה אישר בקצרה: "החיילים שלנו היו מוכרחים לירות במתפרעים. 48 נהרגו"

   פורסם ב"הארץ", 5 בנובמבר 2021

   סיפור קצר שפורסם בתום מבצע סיני תיאר מעשי טבח ואונס מחרידים שביצעו חיילי צה"ל בתושבי עזה. עד כמה רחוקה היתה הבדיה מהמציאות?

   לקריאה

  • "המפכ"ל: עוד לא הגענו לגבול העושק של הערבים"

   פורסם ב"הארץ", 10 בספטמבר 2021

   פרוטוקולים יוצאי דופן שהותרו לפרסום מגלים את הנימוקים שהשמיעה מערכת הביטחון כדי לדכא את המיעוט הערבי.

   לקריאה

  • מה מסתתר בבוידעם

   פורסם ב"הארץ", 25 ביוני 2021

   נתניהו לא לבד: מסמכים רשמיים תמיד נטו להיעלם עם בכירים שסיימו את תפקידם.

   לקריאה

  • ארבע שנים לפני מלחמת ששת הימים הודו במטכ"ל: במצב פוליטי נוח נוכל להחזיק בשטחים הכבושים

   פורסם ב"הארץ", 4 ביוני 2021

   בניגוד לטענה שלפיה ישראל מצאה את עצמה לפתע מחזיקה בשטחים אחרי 1967, מסמכים שהותרו לפרסום חושפים את ההכנות המפורטות שעשה צה"ל לקראת משימת השיטור הממושכת שעמדה ליפול על כתפיו.

   לקריאה

  • המשורר הוא אחד מכלי הביטוי של הלאומנות הערבית בישראל

   פורסם ב"הארץ", 16 במאי 2021

   באפריל 1969 נעצר המשורר הדרוזי הישראלי סמיח אל קאסם לאחר שלא הגיש את כתב היד של ספר שיריו לאישור הצנזורה. חצי שנה אחר כך הוגש נגדו כתב אישום. כשנדרשו חברי אגודת הסופרים העברים לפעול למענו, לא כולם גילו אליו אהדה רבה, ובכלל זה המשורר חיים גורי. לבסוף, בהתערבותה של ראש הממשלה גולדה מאיר, המשפט בוטל.

   לקריאה

  • "אכזריות? הממשל הצבאי יותר מדי ליברלי ועדין"

   פורסם ב"הארץ", 8 בינואר 2021

   אין להרוג אדם שהפר עוצר, אך מותר לסטור לו ולהכות עם הרובה – עדויות של אנשי הממשל חושפות איך נראתה ההתעמרות בערביי ישראל.

   לקריאה

  • שלמה גזית - ארכיטקט הכיבוש

   פורסם ב"הארץ", 25 באוקטובר 2020

   על תפקידו כמתאם הפעולות בשטחים אמר שלמה גזית כי זה "היה הרבה יותר ממיני ראש ממשלה. זה ראש ממשלה מאוד מאוד צנטרליסט". הוא צדק כשהכתיר את עצמו לראש הממשלה של השטחים הכבושים.

   לקריאה

  • מדריך הארכיון לבינה המלאכותית

   פורסם ב"הארץ", 20 בספטמבר 2020

   בעקבות הדיווחים כי ארכיון המדינה רוצה לפתח בינה מלאכותית שתזהה ותשחיר מילים אסורות במסמכי ארכיון – הנה כמה עצות למפתחי האלגוריתם.

   לקריאה

  • צה"ל ביים מלחמה בגולן. איש לא טרח לספר על כך לתושבים

   פורסם ב"הארץ", 19 ביוני 2020

   סרט התעמולה "ששת הימים" פיאר את הישגי צה"ל במלחמה והפך ללהיט בבתי הקולנוע. מסמכים מארכיון הצלב האדום מגלים פן קודר בהפקתו.
  • "אין החזקתם במחנות ריכוז מוצדקת יותר"

   פורסם ב"הארץ", 28 במאי 2020

   מסמכים שצונזרו בארכיון המדינה מדגימים כמה מעט ידוע על האזורים המגודרים שהוקמו לערביי ישראל אחרי מלחמת העצמאות. היו מי שאף כינו אותם "מחנות ריכוז".

   לקריאה

  • ההמלצות לטיפול בערבים: "למנוע ככל האפשר התגבשותה של שכבת משכילים רחבה"

   פורסם ב"הארץ", 22 במרץ 2019

   מסמכים מהעשורים הראשונים להקמת המדינה מגלים את מאמצי ההנהגה לדחוק לשוליים את אזרחיה הערבים.

   לקריאה

  • התוכנית: לגרש ערבים ("בלי ברוטליות מיותרת")

   פורסם ב"הארץ", 21 בדצמבר 2018

   בדצמבר 1949 כתב מנכ"ל משרד החוץ, ולטר איתן, לשר הממונה עליו משה שרת על תוכנית לגירוש תושביהם של שמונה כפרים, חצי שנה לאחר תום המלחמה.

   לקריאה

 • מאמרים ומחקרים

  • כלים מתאימים: משרד החוץ ואמנסטי ישראל, 1977-1969

   שורת מסמכים חושפים נדבך חשוב, שעד כה לא היה ידוע, של פעילות ממשלת ישראל במסגרת מאמציה להדוף ביקורת על הפרות זכויות אדם שהיו חלק מהכיבוש כבר מראשיתו. המסמכים מתארים אירועים מהעשור הראשון לכיבוש, אולם אירועים אלה מהדהדים בפרקטיקה שקיימת גם היום: מאמץ מניפולטיבי לערער את פעילותם של ארגוני זכויות האדם.

   להמשך ולקריאת המסמכים המקוריים

  • ביטוח לסיכון פוליטי: ההתנחלויות וחברת הביטוח הממשלתית ינאי

   מסמכים שנחשפו לבקשת מכון עקבות מתארים את רשת הביטחון הכלכלית שהעניקה ממשלת ישראל לגופים מסחריים והתיישבותיים שהחלו לפעול מעבר לקו הירוק. רשת ביטחון זו כונתה "ערבות פוליטית", או "ביטוח פוליטי", ונועדה לבטח את המשקיעים בשטחים הכבושים מפני אובדן השקעותיהם. עם הרחבת השימוש בכלי זה נוסדה חברה ממשלתית ייעודית לביטוח מפני "סיכונים פוליטיים" – ינאי.

   להמשך ולקריאת המסמכים המקוריים

  • תיק גל-17005/6: ארגון מחדש של הפיקוח על אזרחי המדינה הפלסטינים בשלהי הממשל הצבאי

   תיק ארכיון המדינה גל-17005/6 ממשרד היועץ לענייני ערבים מכיל מאות עמודים, המתעדים חלק מהפרק האחרון של מנגנון הממשל הצבאי על הפלסטינים אזרחי ישראל. פתיחתו לעיון של התיק בן 446 העמודים בארכיון המדינה עוכבה במשך שנתיים.

   לפרטים נוספים ולגישה אל התיק המלא

 • ובינרים ואירועים

  • "המילה ביטחון היא כמו גומי"

   באירוע שהתקיים בתל אביב במרץ 2023 השקנו את אוסף המסמכים: הממשל הצבאי 1966-1948.  האוסף כולל מאות מסמכי ארכיון מקוריים מתקופת הממש הצבאי שהוטל על אזרחי ישראל הפלסטינים, והוא מספק מגע ישיר עם אחת התקופות המושכחות והמודחקות בהיסטוריה של מדינת ישראל. באירוע השתתפו העיתונאית חנין מג'אדלה ("הארץ"), עו"ד רוני פלי (האגודה לזכויות האזרח) ואדם רז (מכון עקבות). השחקן דורון תבורי הקריא מסמכים מהאוסף.

  • חפרפרת בכפר קאסם

   בוובינר שהתקיים ב-28 באוקטובר 2021, ערב יום השנה ה-65 לטבח כפר קאסם, תיאר אדם רז, חוקר מכון עקבות ומחבר הספר "טבח כפר קאסם: ביוגרפיה פוליטית" את השאלות שעומדות עדיין על הפרק וסיפר איך "תוכנית חפרפרת" קשורה לטבח.

  • חלק א': מבוא לממשל הצבאי

   בוובינר שהתקיים ב-15 ביולי 2020 תיאר חוקר מכון עקבות, אדם רז, את הממשל הצבאי שהוחל על אזרחי ישראל הפלסטינים בשנים 1966-1948, תפקידיו העיקריים, המבנה שלו ודרכי פעולתו.

  • חלק ב: מטרותיו של הממשל הצבאי

   במפגש שהתקיים ב-5 באוגוסט 2020 סקר חוקר מכון עקבות, אדם רז, את מטרותיו – הגלויות והסמויות – של הממשל הצבאי, על בסיס מסמכים שנחשפו בארכיונים שונים בחודשים האחרונים.

  • חלק ג': לחיות תחת הממשל הצבאי

   במפגש שהתקיים ב-9 בספטמבר 2020 סיפר הסופר והפובליציסט עודה בשאראת על חיי היום-יום תחת הממשל הצבאי, ועל השפעותיו על החברה הפלסטינית במדינת ישראל.

  • חלק ד': המחלוקת על הממשל הצבאי

   במפגש שהתקיים ב-14 באוקטובר 2020 סקר אדם רז, חוקר מכון עקבות, את המחלוקת שאיפיינה את הממשל הצבאי לאורך כל שנות קיומו, ואת עמדותיהם – המפתיעות לעתים – של אישי ציבור, מפלגות ותנועות.

  • לחקור את הממשל הצבאי: מפגש חוקרות וחוקרים

   במפגש שהתקיים ב-4 בינואר 2021 התארחו כמה מהחוקרים הבולטים שכתבו על הממשל הצבאי מפרספקטיבות שונות ובתקופות שונות: סברי ג'רייס, שספרו "הערבים בישראל" (1966) היה הראשון שתיאר את הממשל הצבאי; ד"ר שרה אוסצקי-לזר, מראשונות החוקרות של הממשל; ד"ר ארנון דגני, שחקר בשנים האחרונות את חיי היום-יום בממשל הצבאי. הנחה את הדיון חוקר מכון עקבות אדם רז.

  • בעקבות הספר ביזת הרכוש הערבי במלחמת העצמאות

   ובינר בעקבות ספרו של חוקר מכון עקבות אדם רז, "ביזת הרכוש הערבי במלחמת העצמאות". במפגש השתתפו פרופ' מוסטפא כבהא ועיתונאי "הארץ" עופר אדרת, ששוחחו עם רז על גזל הרכוש הפלסטיני ב-1948, על המחקר לספר ועל התגובות הרבות שהפרסום עורר בארץ ובעולם.