אמצעים וכוונות: הסיפורים הנסתרים והמוסתרים מאחורי הסכסוך הישראלי-פלסטיני
העונה הראשונה של הפודקאסט "אמצעים וכוונות" מציגה כמה תמות מרכזיות שאפיינו – ועדיין מאפיינות – את הכיבוש הישראלי בגדה המערבית, ברצועת עזה ובחצי האי סיני: גירוש תושבים פלסטינים, הקמת התנחלויות, (אי) אכיפת החוק, והפרות של המשפט הבינלאומי. ששת פרקי העונה חושפים שישה סיפורים שכמעט אינם מוכרים לציבור הרחב, המבוססים על מחקר ארכיוני של מכון עקבות.

בעמוד זה תוכלו לעקוב אחר כל פרקי העונה הראשונה של הפודקאסט. לצד כל פרק העלינו את התמליל המלא, וכן את המסמכים העיקריים שעליו נשען התחקיר שהוביל לכתיבת הפרק. 

הפרק השישי והאחרון של העונה עלה לאוויר!

האזינו לפרקים המלאים:

 

פרק ראשון | מבצע פציינט: סיפורה המוסתר של היוזמה לגירוש אסירים פלסטינים לירדן


ביוני 1970 החל שירות בתי הסוהר לאסוף קבוצות קטנות של עצורים פלסטינים ממתקני כליאה בארץ, ולרכזם בכלא באר שבע. משם נלקחו הקבוצות – פעם בשבועיים שלושה, לנקודה שוממת בערבה. שם הם צוידו בכובע, מימייה ובדינר ירדני אחד, ונשלחו לחצות את הגבול לירדן – על מנת שלא לשוב לעולם. במשך לפחות שנתיים גירשה כך ישראל יותר מ־800 פלסטינים, במבצע גירוש רחב היקף שעד היום נשאר חסוי ומוסתר מהציבור הישראלי. גם היום, כמעט חמישים שנה לאחר האירועים האלה, ולמרות ניסיונות רבים שלנו ושל אחרים, משרד הביטחון עדיין מסרב לחשוף את התיעוד אודות מבצע פציינט – שמו של מבצע הגירוש הממושך.

פרק זה של הפודקאסט נשען על מסמכים שהצלחנו לאתר בארכיונים בארץ ובחו"ל כדי לספר לראשונה את סיפורו של "מבצע פציינט".

מגישה: מירה עווד. מחקר: ליאור יבנה. מוזיקה מקורית: דויד פרץ. תסריט: ערן מינהר. הפקה: עידו קינן.

לתמלול המלא ולמסמכים המרכזיים מאחורי הפרק "מבצע פציינט"

פרק שני | גולים בסיני: סיפורם של מתקני המעצר בנַחְ'ל ואַבּוּ זנימה


ב-1971, בעת שהיה תחת שליטה ישראלית, שימש חצי האי סיני בית כלא אכזרי במיוחד ויעד להגליה של מי שמעולם לא היו חשודים בעצמם בביצוע פשע. לפחות שני אתרים בסיני אירחו בראשית שנות ה-70 מחנות מעצר של מדינת ישראל: אבו זנימה ונח'ל. למחנות המאולתרים שהוקמו בהם נשלחו מאות בני אדם, בהם ילדים, נשים וגברים מרחק שעות נסיעה רבות מהבית. הם הוחזקו בלב המדבר – הרחק מבתיהם, הרחק ממשפחותיהם, הרחק מעין הציבור, לתקופות משתנות שהגיעו עד מספר חודשים. הם חיו שם בתנאים קשים שתוארו על ידי מי שביקר במקום כבלתי נסבלים; מבודדים ומנותקים מהעולם, כשמצבם הנפשי הידרדר לא פעם לשפל קשה.

בפרק זה נספר את סיפורם של מחנות המעצר באבו זנימה ובנח'ל שבסיני – סיפור שמעולם לא סופר, עד עכשיו.

מגישה: מירה עווד. מוזיקה מקורית: דויד פרץ. מחקר: ליאור יבנה. תסריט: נועה כהן. מפיק: עידו קינן.

לתמלול המלא ולמסמכים המרכזיים מאחורי הפרק "גולים בסיני"

פרק שלישי | "הכרח בל יגונה": אדמות עקרבה, אדמות גיתית


באפריל 1972 ריסס מטוס בכימיקלים את שדות הכפר עקרבה שבבקעת הירדן, והשמיד כ-500 דונם של תבואה. היה זה צעד אחד בשורה של פעולות אגרסיביות שביצעה ישראל על מנת להשתלט על אדמות עקרבה ולהקים בהן התנחלות.

פרק זה עוסק בסיפור היוזמה להקמת ההתנחלות גיתית, הכולל ניצול לרעה של טיעוני ביטחון, גזל אדמות נפקדים והתעמרות בתושבים המסרבים להיענות לדרישותיה של ישראל.

מגישה: מירה עווד. מוזיקה מקורית: דויד פרץ. מחקר: ליאור יבנה. תסריט: אדם רז. מפיק: עידו קינן.

לתמלול המלא ולמסמכים המרכזיים מאחורי הפרק "הכרח בל יגונה"

פרק רביעי | יוזמה פרטית: פרשת אלקנה ד' ומותו של איברהים אל-אקרע


בשעות הבוקר של 2 במאי 1983 הגיעו דחפורים של חברת "גל – יוזמה ופיתוח בשומרון בע"מ" אל אדמות הכפר בידיא. הדחפורים נשלחו לשם לאחר שטענות כוזבות לרכישת הקרקע, בסיוע פעיל של סגן שר החקלאות באותה עת, הביאו להחלטה מהירה על הקמה של התנחלות חדשה, אלקנה ד', שאמורה היתה לקום על אדמות הכפר. כשתושבי בידיא התעקשו למנוע את עליית הדחפורים על אדמותיהם, הוזעק למקום כוח חמוש של משמר הגבול. התושבים סירבו להתפנות מהשטח, ועד מהרה עברו השוטרים לשפת הכוח – דחיפות, מכות וירי. התוצאה: תושב הכפר, איברהים אל אקרע, נהרג מירי בחזהו. פרק זה חוזר אל סיפור הקמתה של ההתנחלות אלקנה ד', ומראה כיצד הפרטת פרויקט ההתנחלויות בראשית שנות ה-80 התלכדה עם פרשה של שחיתות וזיוף מסמכים, ואיך כל זה הוביל למותו המיותר של אדם בן 75 שניסה להגן על אדמתו.

מגישה: מירה עווד. מוזיקה מקורית: דויד פרץ. מחקר ותסריט: ד"ר נעם הופשטטר וליאור יבנה. מפיק: עידו קינן.

לתמלול המלא ולמסמכים המרכזיים מאחורי הפרק "יוזמה פרטית"

פרק חמישי | עקירה ברמה: כיצד נעלמו תושבי הרמה הסורית ב-1967


ב-1 ביוני 1967 התגוררו ברמה הסורית כ-90 אלף איש. כחודשיים לאחר מכן, במפקד אוכלוסין שערכה ישראל לאחר כיבוש הרמה נמנו בה 6,396 תושבים – רובם הגדול דרוזים. לאן נעלמו עשרות אלפי תושבי הרמה הערבים? טשטוש גורלם של תושבי הגולן קשור בין היתר לעובדה שמרבית המסמכים הישראליים העוסקים בנושא זה סגורים עדיין לעיון. אולם מסמכים שאיתרנו בארכיון הצלב האדום בג'נבה מספקים תיעוד שהותירו אחריהם שני נציגי הארגון שנשלחו לרמת הגולן מיד לאחר המלחמה. פרק זה מספק הצצה אל מה שהתרחש ברמת הגולן בימים ובשבועות שלאחר כיבושה, ומתאר כיצד צילומו של סרט תעמולה ישראלי הביא למנוסתם של מאות תושבים שנותרו ברמה לאחר המלחמה.

מגישה: מירה עווד. מחקר: נועה כהן ואדם רז. תסריט: נמרוד עציון. מוזיקה מקורית: דויד פרץ. מפיק: עידו קינן

לתמלול המלא ולמסמכים המקוריים מאחורי הפרק "עקירה ברמה"

פרק שישי | "אחרת לא יהיה סוף לזה": רצח עובדי מע"צ בידי שוטרי מג"ב


באוקטובר 1967 נסעו שני שוטרי מג"ב באזור לטרון כאשר משאית ובה שני עובדי מע"צ פלסטינים כמעט התנגשה בהם. בתגובה הסיעו השוטרים את הפלסטינים לשטח פתוח ושם ירו בהם 17 קליעים בגבם. מה עמד מאחורי הרצח הסתמי? פרק זה חוזר אל אחד המקרים הבודדים – אם לא היחיד – שבהם הורשע איש כוחות הביטחון ברצח פלסטינים.

מגישה: מירה עווד. מחקר: ליאור יבנה, אדם רז. תסריט: נועה כהן. מוזיקה מקורית: דויד פרץ. מפיק: עידו קינן.

לתמלול המלא ולמסמכים המקוריים מאחורי הפרק "אחרת לא יהיה סוף לזה"