06.2.2023
בעקבות העדויות שנפתחו: אלה עיקרי תוכנית חפרפרת

אנו מפרסמים היום את עיקרי תוכנית חפרפרת – שהיתה עד לאחרונה חסויה לחלוטין והצנזורה אסרה אף על ציון של שמה המפורש. קווי התוכנית עולים בבירור מעדויות שניתנו בדלתיים סגורות  במשפט טבח כפר קאסם, והיו סגורות לעיון הציבור עד להחלטת בית הדין הצבאי לערעורים בבקשה של חוקר מכון עקבות להתיר את העיון בהן. כעת, ניתוח ובחינה מעמיקה של החומרים החדשים מאפשרים לשרטט תמונה מקיפה למדי של רכיבי התוכנית.

העדויות שמסרו בדלתיים שונות עדים במשפט, מבכירי הצבא ועד לחיילים בשטח, משרטות את ארבעת רכיבי התוכנית המרכזיים: הטלת עוצר, ביצוע מעצרים – הן של יחידים ש"סומנו" מראש והן מעצרי-ענק של שכבות גיל שלמות – החרמת האמצעים הכלכליים של הכפרים הערביים שבאזור הגבול, והעברתה של כל אוכלוסיית הכפרים האלו אל יישובים אחרים בפנים המדינה. בנוסח הכתוב של תוכנית חפרפרת לא ניתנו הוראות בדבר גירוש אוכלוסייה לירדן, אולם מהעדויות עולה כי הן מתכנני התוכנית והן שוטרי מג"ב בשטח הבינו כי ה"תורה שבעל פה" מאחורי הצעדים הדרקוניים שנכללו בתוכנית חפרפרת היא עידוד בריחתם של תושבי המשולש אל מעבר לגבול, לירדן.

כאן תוכלו לקרוא את הניתוח המלא והפרטים על תוכנית חפרפרת. בשבועות הקרובים נעלה את כלל החומר הנוגע לתוכנית חפרפרת לספריית מסמכים ייעודית, שתאפשר לכל מי שמעוניין בכך עיון חופשי במסמכים.