12.11.2020
אתר חדש מאפשר ללמוד מקרוב אחר ביזת הרכוש הפלסטיני ב-1948

באמצעות עשרות עדויות, מסמכים מקוריים ותמונות, אתר האינטרנט הייעודי שבנינו מאפשר להכיר מקרוב את פרשת גזל הרכוש הפלסטיני בסיומה של מלחמת העצמאות ובראשית ימיה של מדינת ישראל.

בחודש שעבר ראה אור ספרו החדש של חוקר מכון עקבות אדם רז, "ביזת הרכוש הערבי במלחמת העצמאות", שיצא בהוצאת כרמל ובשיתוף מכון עקבות. הספר מבוסס על תיעוד רב שנאסף בארכיונים בישראל, ועוסק בהרחבה בגזל ההמוני של הרכוש הנייד שהותירו אחריהם תושביה הפלסטינים של הארץ – בבתים, בחנויות, בבתי המלאכה ובמשקים שנעזבו במהלך המלחמה. לשמחתנו הספר עורר לא מעט הדים ותגובות, בארץ ובעולם, מוסף "הארץ" הקדיש לכך כתבת שער שכללה ראיון עם אדם.

כעת אנחנו משיקים אתר אינטרנט ייעודי המאפשר לכל אחד ללמוד מקרוב על פרשת גזל הרכוש, שבזמן אמת תוארה על ידי האפוטרופוס על הרכוש הנטוש כ"אחת הפרשיות הגדולות והמסובכות ביותר של מלחמת השחרור". באתר תוכלו להתחקות אחר ביזת הרכוש, עיר אחר עיר לפי סדר כיבושן במלחמה, לעיין בעשרות מסמכים ארכיוניים שאיתרנו ולקרוא מאות עדויות על מה שהלך והתברר כגזל המוני שבו היו שותפים בזמן אמת ישראלים רבים – אזרחים וחיילים, יחידים וקבוצות.