31.5.2022
הוסר צו איסור הפרסום על ההחלטה בעניין חומרי משפט כפר קאסם

בעקבות הסרת צו איסור הפרסום, אנו מפרסמים כעת את החלטת בית הדין הצבאי לערעורים בבבקשתו של חוקר מכון עקבות, אדם רז, לפתוח לעיון חומרים ועדויות ממשפט כפר קאסם שנותרו סגורים עד היום. בהחלטה שניתנה לפני כחודשיים קבע נשיאו לשעבר של בית הדין הצבאי לערעורים, אלוף (מיל.) דורון פיילס, כי מאות עמודי פרוטוקול שעוסקים בתוכנית חפרפרת והיו סגורים עד כה ייפתחו לעיון; אלא שלצד זאת נקבע גם כי תמונות מהזירה ותוכנית חפרפרת עצמה לא ייחשפו לעיון הציבור גם כעת – יותר מ-65 שנה לאחר הטבח.

לקריאת ההחלטה:

החלטתו של הנשיא היוצא של בית הדין הצבאי לערעורים ניתנה בתום הליך משפטי שנמשך כארבע שנים וחצי. ב-2018 קיים בית הדין מספר דיונים בבקשה לפתוח לעיון את המסמכים – תמלילי דיונים וראיות שהוגשו בדלתיים סגורות – ומאז התעכב מתן ההחלטה, עד לפני שבועות אחדים. לאחר מתן ההחלטה הטיל בית הדין הצבאי צו איסור פרסום גורף על כל המהלכים שנוגעו למתן ההחלטה, ובכלל זה על עצם העובדה שניתנה החלטה ועל תוכנה. כעת בוטל צו איסור הפרסום וניתן לקרוא את ההחלטה – שכאמור מתירה עיון בחלק מהחומרים המבוקשים.

מכון עקבות ימשיך להיאבק לפתיחת כל החומרים ממשפט כפר קאסם. בינתיים תוכלו לעיין באלפי העמודים שהעלינו לספרייה הדיגיטלית שיצרנו ובה התיעוד הגלוי בפרשת טבח כפר קאסם: פרוטוקולים של הדיונים שהתקיימו בבית המשפט הצבאי, עדויות שניתנו במצ"ח ובפני ועדות חקירה שונות, ראיות שהוגשו לבית המשפט, תמלילי ישיבות ממשלה ומסמכים רבים נוספים.