22.5.2022
צילום: מכון עקבות
אדם רז בכניסה לבית הדין הצבאי לערעורים לפני אחד הדיונים, 2018.
הותר לפרסום: ניתנה החלטת בית הדין הצבאי בבקשתנו לחשוף את החומרים הסגורים ממשפט טבח כפר קאסם

ביום שלישי, 17 במאי 2022, צומצם צו איסור פרסום שהטיל בית הדין הצבאי לערעורים, וכעת ניתן לפרסם שלפני כחודשיים, ב-31 במרץ 2022, קיבל אלוף (מיל.) דורון פיילס, נשיאו לשעבר של בית הדין, החלטה בדבר בקשתו של חוקר מכון עקבות, אדם רז, לחשוף מאות עמודי תמלילי דיונים ושורה של מסמכים שהוגשו כראיות במשפט טבח כפר קאסם, בשלהי שנות החמישים של המאה הקודמות. מדובר בתמלילי דיונים שנערכו וראיות שהוגשו בדלתיים סגורות, ונותרו חסויים עד היום. החלטתו של הנשיא היוצא ניתנה לאחר הליך משפטי שהחל לפני כארבע שנים וחצי. בשנת 2018 התקיימו מספר דיונים בבית הדין הצבאי לערעורים ומאז עוכבה החלטתו עד שניתנה לפני שבועות אחדים.

בית הדין הצבאי לערעורים הטיל צו איסור פרסום גורף על כל המהלכים שסבבו את מועד כתיבת ההחלטה, ובכלל זה עצם העובדה שניתנה החלטה ותוכנה. השבוע צומצם מעט צו איסור הפרסום וניתן לפרסם כי ההחלטה בבקשה אכן ניתנה. על תוכן ההחלטה עצמו, ועל ההתרחשויות שאירעו סמוך לקבלתה, חל עדיין צו איסור פרסום.

לפני חודשים אחדים התביעה הצבאית חזרה-בה מהתנגדותה הממושכת להתרת העיון בחלק גדול מהתיעוד המבוקש. בתגובה להודעת התביעה עמד חוקר מכון עקבות אדם רז על החשיבות בפתיחתם של כל החומרים הסגורים-עדיין ממשפט טבח כפר קאסם.

בסרטון קצר זה מספרים חוקר מכון עקבות אדם רז ויו"ר הוועד העממי של כפר קאסם, סאיד עיסא, על המאבק לפתיחת החומרים מהמשפט ועל חשיבותו לקהילת תושבי כפר קאסם:

אנחנו ממשיכים לפעול להסרת צו איסור הפרסום ולפתיחת כלל התיעוד שעדיין סגור לעיון ממשפט טבח כפר קאסם. על ההתפתחויות נעדכן באתר מכון עקבות ובערוצי המדיה החברתית שלנו. בינתיים ניתן לעיין באלפי העמודים שהעלינו לספרייה הדיגיטלית שיצרנו ובה התיעוד הגלוי בפרשת טבח כפר קאסם: פרוטוקולים של הדיונים שהתקיימו בבית המשפט הצבאי, עדויות שניתנו במצ"ח ובפני ועדות חקירה שונות, ראיות שהוגשו לבית המשפט, תמלילי ישיבות ממשלה ומסמכים רבים נוספים.