03.7.2020
מפענחים את הממשל הצבאי: פרויקט חדש משלב את הציבור הרחב במחקר שלנו

מכון עקבות חונך פרויקט חדש: "מפענחים את הממשל הצבאי". החל מהיום, כל אחת ואחד יכולים לסייע לנו ברישום תוכנם של מסמכים שעוסקים בממשל הצבאי שהוחל על אזרחי המדינה הפלסטינים בשנים 1966-1948. רישומם של הפרטים, באמצעות פלטפורמה ייחודית באינטרנט, יוזן למערכת הארכיון הדיגיטלי של מכון עקבות וייאפשר למצוא קשרים חבויים בין אנשים, מקומות, תהליכים ואירועים – כולם משמעותיים להבנת הממשל הצבאי, אופן פעילותו ומורשתו.

הצטרפו כעת לפרויקט שלנו: https://akvt.in/Deciphering-Military-Rule

תכליתו של הפרויקט כפולה: ראשית, הפרויקט נועד לסייע ישירות לעבודתנו ברישומם של אלפי המסמכים שמצויים בארכיון הדיגיטלי שלנו ועוסקים בממשל הצבאי שהוחל על הפלסטינים אזרחי ישראל בשנים 1966-1948. רישום פרטיו של כל מסמך יאפשר את העמקת המחקר שלנו על אודות הממשל הצבאי, מחקר שעתיד להניב מספר פרסומים בחודשים הבאים.

תכלית חשובה לא פחות היא לאפשר לציבור הרחב גישה ישירה ובלתי אמצעית למסמכים שמתעדים את הממשל הצבאי, ובכך הצצה אל הפרק המשמעותי הזה בתולדות היחסים בין המדינה לאזרחיה הפלסטינים, פרק שבקרב רבים מאיתנו הושכח כמעט כליל.

הפרויקט מתבצע על-גבי פלטפורמת Zooniverse – שהיא כיום הפלטפורמה האינטרנטית המובילה בתחום ה-citizen science, ובית לכמה מהפרויקטים הגדולים בעולם בתחום הזה. זוניברס נולדה כפלטפורמה שנועדה לאפשר למתנדבים לקחת חלק בפרויקטים מעולם המדעי הטבע, והיא כוללת כיום גם פרויקטים מרתקים בתחום מדעי הרוח והחברה. מפענחים את הממשל הצבאי הוא הפרויקט הישראלי הראשון בזוניברס, ובמהלך פיתוחו עבדנו יחד עם אנשי זוניברס, כך שממשק הפלטפורמה עצמו תורגם גם הוא לעברית ומאפשר כעת יצירה של פרויקטים נוספים בעברית – שלנו ושל אחרים.

פרט לקיטלוג המסמכים, ממשק הפרויקט מאפשר שיחות והתייעצות בין המתנדבים לבין עצמם ועם צוות מכון עקבות על מסמכים ספציפיים ונושאים שעולים מהם. בשבועות הקרובים נקיים סדרת מפגשי-רשת (וובינרים) להעמקת הידע של מתנדבי הפרויקט על הממשל הצבאי ופעילותו. המפגש הראשון בסדרה – מבוא לממשל הצבאי – יתקיים ב-15 ביולי 2020 בשעה 19:00, בזום. ההשתתפות ללא תשלום אולם מספר המקומות מוגבל ויש להירשם בטופס זה: https://akvt.in/15JulyWebinar